PORTRETS LATVIJĀ. 20. GADSIMTS. Sejas izteiksme – izstāde Mākslas muzejā – darbu daudz emociju maz!

Līdz 25.februārim Mākslas muzejā un Arsenālā ir apskatāma latviešu mākslinieku portretu un pašportretu izstāde – Sejas izteiksme. Skaistā svētdienas rītā, arī es izlēmu apmeklēt izslavēto izstādi Sāku ar Mākslas muzeja Lielo zāli – vecmeistaru darbiem. Eju cauri zālēm un darbu ir tik daudz, ka šķiet, ka skatos bērnu rotaļlietā – kaleidoskopā, kur mainās krāsas, formas un tēli. Portreti, portreti, portreti…. Dažādas sejas, to izteiksmes, smaidīgas, nopietnas, kariķētas, jocīgas … Portretu daudz , emociju kaut kā par maz. Vismaz man. Un tad man ienāca prātā, ka no vienas puses izstādes lielākais ieguvums ir milzīgais skaits mākslas darbu, ko mēs varam apskatīties, bet no otras puses – visā kā ir tik daudz , ka pazūd detaļas. Bet Dievs taču ir detaļās! Kopumā izstāde ir lieliska un man patika, tikai jāapiet apkārt zālei kādas reizes trīs, lai sajustu portretu garšu!

Visu prātā paturēt nevar, bet zināmu ieskatu sniedz. Izstāde ir sakārtota hronoloģiski, ne tematiski. Uz sienām , ar mērķi papildināt ekspozīciju, ir aprakstīti konkrētā laika vēsturiskie notikumi, bet tāda sasaiste ar konkrētiem darbiem gan nav. Kopumā apskatot abas izstādes varu teikt, ka portretu tēma ir foršs fokuss, caur kuru rādīt 20.gs mākslu. Rezultāta iespaidi ir patīkami, bet līdz galam neaizrāva.

Pēc Mākslas muzeja devos uz Arsenālu, lai novērtētu jaunāko laiku portretus. Patīkams pārsteigums Arsenālā bija meistaru foto izstāde ar darbīgiem ļaudīm ikdienišķās situācijās, gan arī bohēmas radošās vides foto portretējums . Man patika. Bet visvairāk man iespaidoja iepriekš neredzētais Leo Kokles virtuozi trieptais Raimonda Paula portrets.

Noslēgumā var ,,pielaikot” populāru seju projekcijas Inetes Sipunovas darbā Reinkarnācija. Rezultāts ir nekāds un lielāko tiesu apmeklētāji pie stenda ,,paņēmās” un gāja prom, jo īsti saprast, kas tur tieši jāredz nevarēja.

Izstāde noteikti ir jāredz, jo tā sniedz labu laikmeta ieskicējumu, kurā ir gan ,,brīvi” zīmētas gleznas, gan arī pasūtījuma darbi – Staļina un Ļeļina krūšutēli.